Türkçe   l   English   l   Deutsch  
Anasayfaya dönmek için tıklayınız...

 

 

 

Presbiyopi hakkında
 

Presbiyopi:  İnsanlar 40 yaştan sonra tedrici olarak yakın görme yeteneklerini kaybederler.Gazete veya kitaba yakından baktıklarında yazılar bulanık görülür. Başlangıçta problemi kitabı uzaklaştırarak çözerler ancak zamanla bu yetersiz olur ve okuma gözlükleri kullanılır. Miyop insanlar uzak gözlüklerini çıkardıklarında yakını daha net gördüklerini farkederler. Bu duruma presbiyopi adı verilir. Yaşla birlikte gözün doğal merceği elastikliğini ve şekil değiştirme yeteneğini yitirir ve presbiyopi ortaya çıkar. 40 yaşın üzerindeki tam miyopik düzeltmelerde hasta yakının bulanıklaşacağını ve okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalacağını bilmelidir. Bu durum bazı kişiler için rahatsız edici olabilir.

        Monovizyon: Dominant gözde uzak netlik diğer gözde yakın netlik elde edilmeye çalışılır. Bazı kişilerin bundan çok fayda gördüğü bilinse de hastanın memnun kalıp kalmayacağını tahmin etmek güçtür. Bazan kontakt lenslerle durum simüle edilmeye çalışılır. Eğer ortaya çıkan dengesizlik hastayı rahatsız ederse miyop bırakılan göze de tam düzeltme uygulanır ancak bu durumda yakın gözlüğü kullanmak kaçınılmaz olacaktır.

        Kasıtlı iki taraflı az-düzeltme (undercorrection): Elli yaş üzeri hastalarda çok memnuniyet verici bir tedavi şeklidir. Her ikigöz -0.75 gibi küçük dereceli bir miyopta bırakılır.

         

Anasayfa   -   Kliniğimiz   -   Doktorlarımız   -   İletişim     Copyrgiht Rufus® 2005 Her Hakkı saklıdır