Türkçe   l   English   l   Deutsch  
Anasayfaya dönmek için tıklayınız...

 

 

 

Kırma kusurları
 

        Emetropi: Görüntüler retina üzerinde odaklanır. Gözün derecesi dır.

        Ametropi: Miyopi, hipermetropi veya astigmatizma varsa göz ametropiktir denilir.

        Miyopi: Görüntüler retinanın önünde oluşur. Korneanın en önünden retina tabakasına kadan olan uzunluğa “aksiyel uzunluk”  denilir. Aksiyel uzunluk normalden fazla ve/veya korneal kurvatür olması gerekenden daha dik ise miyopi ortaya çıkar. (1mm fazlalık 3 diiyoptri miyopiye yol açar). Miyop kişiler uzağı net göremez ancak yakını net görürler. Miyopi genellikle pubertede en fazla ilerlemeyi gösterir ve 18-20 yaşlarda durur. Bazı tip miyopi erken erişkinlikte ortaya çıkar ve 30 lu yaşlara kadar ilerler. Dejeneratif miyopi denilen tipte numaralar -20, -30 ları bulabilir. Yaşlı kişilerde miyopinin ilerlemesi katarakt belirtisi olabilir Diabetiklerde kan şekeri yükselmelerine bağlı lens şişmesi ve geçici miyopi artışı olabilir.

        Hipermetropi: Obje görüntüleri retinanın arkasında oluşturulur. Aksiyel uzunluk olması gerekenden kısa ve/veya korneal kurvatür olması gereknden düz ise hipermetropi oluşur.. Genç hipermetroplar eğer dereceleri aşırı yüksek değil ise akomodasyon ile bu bozukluğu hissetmeden net görebilirler. (akomodasyon: lens şeklinin değişmesi ile odaklama oluşur) Okuma sırsında kolay yorulma görülebilir.İlerleyen yaş ile akomodasyon gücü azalır ve gizli kalmış numaralar açığa çıkar.  

        Astigmatizma: Kornenın şekli Amerikan futbol topu gibi bir yüzey gösterir.  Gözlükle tam bir düzeltme yapılabilyorsa düzenli astigmatizmadan sözedilir. Bazı hastalıklar (keratokonus gibi.) düzensiz astigmatizmaya yol açarlar ki gözlükle %100 net görüş elde edilmeyebilir.

      Ambliyopi (Göz tembelliği): Organik bir sebep yokluğunda gözün tam görüşe ulaşamaması durumudur. En sık sbeebi anizometropidir. (Yani bir göz diğerinden daha bozuk ise beyin sağlamgözü kullanır ve diğer göz ihmal edilir.) Diğer sıkbir sebep ise şaşılıktır. Göz tembelliğigenellikl tek taraflıdır ancak yüksek hipermetropi, miyopi yad ada astigmatizmada iki taraflı göz tembelliği olabilir. Erken çocuklukta ambliyopi tespit edilirse tam gözlük düüzeltmesi ve sağlam göze kapama tedavisi ile tedavi edilebilir ancak 8 yaş sonrası tedaviler tatminkar sonuç vermemektedir.

Anasayfa   -   Kliniğimiz   -   Doktorlarımız   -   İletişim     Copyrgiht Rufus® 2005 Her Hakkı saklıdır