Türkçe   l   English   l   Deutsch  
Anasayfaya dönmek için tıklayınız...

 

 

 

Diğer alternatifler
 

Presby-LASIK: Uzak ve yakını aynı anda düzeltmeye yöneliktedavi algoritmalarının henüz olgunluğa ulaşmadığını düşündüğümüzden henüz bu tedavileri hastalarımıza önermemekteyiz. Ancak dominant gözün uzakta net diğer gözün yüksek Q değeri ile yakın için net yapıldığı “blended vision” stratejisi çok istekli hastalarda uygulanabilir.

       

       

Refraktif lens değişimi ve fakik göz içi lensleri:

-14 ve +7 nin üzerindeki düzeltmelerde veya hastanın gözü excimer tedavisine uygun değilse bu ameliyatlardan yararlanılır. 40 yaşın altındakilerde fakik göz içi lensi (hastanın kendi lensine dokunulmaksızın) 40 yaşın üzerindekilerde refraktif lens değişimi (hastanın kendi lensi alınır) tercih edilir. Bu amaçla kullanılan değişik avantajlar sunan değişik göz içi mercekleri kullanmaktayız.

       

        Kombinasyon tedavileri: Bazan tek bir yöntem tatminkar bir sonuç almak için yeterli olmamakta ve cerrah yöntemlerin etkilerini birleştirmeyi tercih edebilmektedir.

       

INTACS: 

 (Intra corneal ring segments) Başlangıçta merkezi korneadaki düzleştirici etkisi sebebiyle hafif miyopileri tedavietmek için dizayn edilen INTACS artık keratokonus tedavisinde aranan bir yöntem haline gelmiştir. PMMA dan yapılan bu kornea içi halka segmentleri özel mekanik bir araç ya da Intralase ile yerlerine yerleştirilirler. Biz hasassiyet ve güvenliğinden dolayı sadece Intralase ile INTACS uyguluyoruz. INTACS’ ın uygulanmasındaki amaç hastayı gözlüklerinden kurtarmak değildir. İrregüler astigmattan dolayı keratokonus hastaları gözlükleriyle bile tam net göremezler. RGP yani yarı sert lenslerle bu problemin üstesinden gelinmeye çalışılır. Hastalık ilerledikçe kontakt lens intoleransı başlayan keratokonus hastasını tekrar lens kullanabilri hale getirmek yada gözlükleri ile daha net bir görüş sağlayabilmek INTACS için hedeflenen başarıyı tanımlar.

 

        Limbal Gevşetici Kesiler: Bu yöntem çok eski olmasına karşın artık femtosecond laser ile uygulanabilmesi sayesinde hassasiyet ve başarısı arttırılmıştır. Özellikle excimer laser yapılamayan mikst astigmat vakalarında iyi sonuç vermektedir.

 

        PTK: Foto Terapötik Keratektomi. Excimer laser korneal stromanın ön kımındaki düzensizlikleri ve opasiteleri kazımak için kullanılır. Bazan bazal membran distrofilerinde daha sağlam bir epitelyal yapışıklık elde edilmesi amacıyla uygulanabilir.

       

CK : Kondüktif keratoplasti

 

 Küçük iğneli bir alet ile yüksek radyo frekans enerjisi korneal stromaya aktarılır ve kollagen lifleerin büzüşmesi sağlanır. Büzüşen lifler kornea merkezinde bir dikleşmeye neden olur ve fokus derinliğinde artma ile yakın görme netleşir. Genellikle daire halinde 8 adet nokta konulur. Blended vision stratejisi burada da geçerlidir; dominant göz uzağa diğer göz yakına ayarlanır. Geçici miyopi sebebiyle birkaç ay uzak görme iyi olmayabilir. Numaraların oturmasından sonra yakın görmenin net kalması (uzakta hafif netlik kaybı karşılığında) umulur. Etki 2-4 yıl sürmekte daha sonra tekrar tedavi gerekebilmektedir.

       

 

Anasayfa   -   Kliniğimiz   -   Doktorlarımız   -   İletişim     Copyrgiht Rufus® 2005 Her Hakkı saklıdır